شـــــــهر ايــــــــــــــــج

اخبار و اطلاعات شهر ایج (eij.city@gmail.com)

دریافت شماره جدید ماهنامه عصر مردم استهبان

به منظور دریافت روزنامه نیم نگاه شماره 36 استهبان به مطالب سایت ایج  بخش  نشریات ایج مراجعه کنید.

+ نوشته شده در  90/09/01ساعت   توسط مدیر سایت  | 

دریافت شماره جدید ماهنامه عصر مردم استهبان

به منظور دریافت ماهنامه عصر مردم استهبان شماره 31 نیمه دوم خردادماه 90 به مطالب سایت ایج  بخش  نشریات ایج مراجعه کنید.

+ نوشته شده در  90/04/09ساعت   توسط مدیر سایت  | 

بازسازی و آسفالت مسیرهای حفاری خیابانهای ایج

مسیرهای حفاری شده در سال گذشته توسط پیمانکار اداره گاز که به منظور گازرسانی انجام شده بود و مدتها باعث آزار و اذیت و ایجاد گردو خاک و کندی عبور و مرور می شد بالاخره مورد تعمیر و بازسازی قرار گرفت. به گفته خادمی مسئول فنی شهرداری ایج طول کل این مسیرها در خیابانهای اصلی حدود 6.5 کیلومتر می باشد که زیر سازی آن مدتها قبل توسط شهرداری انجام شده و هم اینک در مرحله اجرای آسفالت گرم توسط پیمانکار می باشد.

+ نوشته شده در  90/04/02ساعت   توسط مدیر سایت  | 

مرمت چهار طاقی بندره شهر ایج

مسجد سنگی و چهارطاقی ایج مربوط به دوره ساسانیان است و در شهر ایج واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۳۵۲/۱۰/۰۵ با شماره ثبت ۹۵۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

با وجود  بلاياي طبيعي چهار طاقي شهر ايج  و گنبد آن مدتهاست که شكاف برداشته، قسمتهایی از این چهار طاقی با استفاده از ملات ماسه سیمان توسط استادکارهای معمولی تعمیر گشته بود که  اصالت و قدمت آن  از بین رفته بود.  با پيگيريهاي ميراث فرهنگي و اعتباری که در نظر گرفته شده است این بنای تاریخی در حال مرمت و بازسازی است که از این بابت باید از مسئولین امر تشکر نمود. ولی با توجه به اینکه این بنا از بناهای تاریخی و جزء آثار ملی به حساب می آید آیا لزوم این موضوع که در مرمت و بازسازی آن از استادکارهایی  که آشنایی به اصول باستانی و میراث فرهنگی داشته باشد و نیز کارشناسی که به عنوان ناظر در آن محل حضور داشته باشد به نظر نمی رسید. امیدواریم این موضوع نیز رعایت شده باشد هر چند که چنین به نظر نمی رسد.

  f4kpdevupouvb9lgq461.jpg  rh97dvhkme0xdtinop.jpg


+ نوشته شده در  90/03/23ساعت   توسط مدیر سایت  | 

بَر، طلای 24 عیار

60 روز بعد از عید که بگذرد فصل جدیدی از فعالیت و جنب و جوش در شهرمان آغاز می گردد. حال و حس عجیبی به شهر می آید. همه جا صحبت از بَر است و هر که را ببینی بعد از پرسیدن قیمت بَر سلام می دهد. مردم هنوز اذان صبح نگفته بار خود را میبندند و به استقبال یک روز اقتصادی غیر قابل پیش بینی می روند. غیر قابل پیش بینی از آن جهت که هیچکس نمیداند محصول خود را در پایان کار به چه قیمتی می فروشد. پارسال در چنین روزهایی قیمت بُر بین 15000  تا 1000 تومان متغیر بود. در حالی که امسال بازار بَر غیر قابل پیش بینی شد و قیمت این محصول در ابتدا از 70000 تومان شروع شد که در این روزها به 40 یا 50 هزار تومان رسیده است. اما هنوز داستان به پایان نرسیده است هنوز قیمت این محصول در روزهای پایانی غیر قابل پیش بینی است. ( قیمت واحد بَر به ازای هر سه کیلو که در اصطلاح محلی یک مَن گویند می باشد.)

گرده افشانی درخت انجیر و توضیحات کشت بَر و انجیر توسط بَر در ادامه مطلب

تصاوير زيباسازی ، كد موسيقی ، قالب وبلاگ ، خدمات وبلاگ نويسان ، تصاوير ياهو ، پيچك دات نت www.pichak.net

jyje82g5k2l6stisvxu8.jpg      jod2zq0zj79dc3xyl1ib.jpg

                      

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  90/03/16ساعت   توسط مدیر سایت  | 

دریافت شماره جدید ماهنامه عصر مردم استهبان

به منظور دریافت ماهنامه عصر مردم استهبان شماره 30  خردادماه 90 به مطالب سایت ایج  بخش  نشریات ایج مراجعه کنید.

در این ماهنامه میخوانیم      شهردار ایج: ایج بهشت شرق فارس

+ نوشته شده در  90/03/14ساعت   توسط مدیر سایت  | 

ایجاد خانه گردشگری شهر ایج

فارسی

خانه گردشگری مشهدی مصطفی شهبازی واقع در شهر ایج با هدف ایجاد امکانات مناسب جهت سفر گردشگران محترم ایرانی و خارجی و معرفی شهر باستانی ایج به علاقه مندان به تاریخ و گردشگری ایجاد گردیده است. از عموم علاقه مندان دعوت می شود به این شهر باستانی سفر نمایند.

وبلاگ: http://www.eej.blogfa.com

آدرس شرکت: استان فارس، شهرستان استهبان، شهر ایج،خیابان قاضی عضد، شرکت پردیس مهرگستر ایج، تلفن:   ۰۹۳۶۷۱۱۲۲۸۴


English

Pardis Mehrgostar Eej Tourism Company aim to create appropriate facilities for travel and foreign tourists and respected introduction to the ancient city of Eej enthusiasts and Tourism was created on. Of interested are invited to visit this ancient city should. This blog introduces the different areas of Eej deals.

Blog:   http://www.eej.blogfa.com

Address: Pardiis Mehrgostar Tourism Company
Ghazi Azod Street;Eej;Estahban;Fars;Tell: 09367112284


bthm2kokheut9zt77c8.jpg

+ نوشته شده در  90/03/13ساعت   توسط مدیر سایت  | 

متن وشعر زیبای سرزمین ساروج

متن وشعر زیبای سرزمین ساروج اثری از جناب آقای منوچهر رنجبر  در وصف شهر ایج را تقدیم تمامی دوستداران شهر ایج و همشهریانمان می کنیم.

مشاهده اثر در صفحه وب

دانلود اثر بصورت تایپ شده

دانلود برنامه اجرای کتابهای الکترونیکی از جمله این شعر (Adobe Reder)  

  لینک کمکی

+ نوشته شده در  90/03/13ساعت   توسط مدیر سایت  | 

تغییر نشانی وبلاگ شهر ایج

به اطلاع کلیه خوانندگان این وبلاگ می رساند که از این تاریخ وبلاگ شهر ایج در آدرس اینترنتی سایت eijcity.tk قابل دسترس است لطفا آدرس را یادداشت کرده و از این تاریخ به آدرس فوق مراجعه کنید.

+ نوشته شده در  90/02/25ساعت   توسط مدیر سایت  | 

مطلب جدید

به منظور دریافت ماهنامه عصر مردم استهبان شماره 29 به آرشیو موضوعی بخش نشریات ایج مراجعه کنید.

+ نوشته شده در  90/02/24ساعت   توسط مدیر سایت  | 

بهسازی و آسفالت خیابان کشاورز

پروژه بهسازی و آسفالت خیابان کشاورز شهر ایج در حال انجام می باشد که مرحله اجرای کانالهای جمع آوری آبهای سطحی آن به پایان رسیده و اجرای زیر اساس و اساس آن شروع شده است. به گفته پیمانکار این طرح آسفالت خیابان کشاورز تا ۱۰ روز آینده آماده بهره برداری می شود.

+ نوشته شده در  89/06/18ساعت   توسط مدیر سایت  | 

موفقیت بانوان ایج در مسابقات کیوکشین کاراته

طی مسابقات کشوری کیوکشین کاراته بانوان که در تهران برگزار شد تیم زینبیه ایج موفق به کسب مقامهای زیر شد.

زیر 14 سال فاطمه رنجبر مقام دوم

زیر 10 سال فاطمه چوپانی مقام دوم و زهرا رنجبر مقام سوم

مربیگری تیم بر عهده خانم رنجبر می باشد.

+ نوشته شده در  89/05/21ساعت   توسط مدیر سایت  | 

سد روذبال داراب یا استهبان

یکی از دوستانمان (آقای samy shojaat) مطلبی با مضمون زیر ارسال داشتند که اینجانب لازم می دانم  توضیحات مختصری در این مورد بیان نمایم هر چند بیان این مطالب تغییری در اصل مطلب بوجود نمی آورد.

(((سد رودبال داراب یا استهبان؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ای کاش مسئولین به جای تغییر نام سد رودبال داراب به استهبان مکان سد راتغییر داده بودند تا آب آن به ایج -دوگان- -ششده-قره بلاغ و جاههای دیگر می رسید سدی که تمام آبش از آن داراب و روستاههای آن خواهد بود به چه درد استهبان و حومه می خورد.ای کاش نامش سد رودبال تبریز بود ولی جایگاه آن بالاتر از سلطان شهباز بود تا تمام چاههای ایج مملو از آب می شد
ای کاش...ای کاش....ای کاش)))

اطلاعات کامل از سد رودبال (کلیک کنید)
اختلافات زیادی بین مردم استهبان و داراب به واسطه احداث سد رودبال و نامگذاری آن به نام سد رودبال داراب به وجود آمده است از تجمع مردم استهبان در جلوی استانداری فارس گرفته تا اعتراضات مردم داراب به واسطه ایجاد شهرکی در نزدیکی داراب برای مردم رودبال طبق دستور نماینده استهبان. برای احداث سد رودبال در این مکان احتمالا مطالعات بسیاری صورت گرفته و اکنون سد احداث شده و اما آینده چه خواهد شد.
 اگر لایه های آب زیرزمینی و جهت حرکت آب از این لایه ها به سمت شرق ( ایج) باشد احتمالا در آینده ای نزدیک با نشت و تزریق آب به لایه های زیرین احتمال
افزایش سطح آب زیر زمینی شهر ایج را به همراه خواهد داشت که به نظر اینجانب مطابق با شیب و زمین شناسی منطقه این احتمال بسیار اندک است. همچنین با توجه به توپوگرافی منطقه و سطح آب سد نسبت به شهر ایج آب این سد از طریق ثقلی به شهر ایج نخواهد رسید. تنها یک راه باقی می ماند آنهم هدایت آب سد از طریق پمپاژ به شهر ایج که هزینه زیادی را در یر خواهد داشت ولی مردم شهر ایج و کشاورزان مستحق چنین عملی هستند که امید است مسئولان شهر و شهرستان پیگیری لازم را به عمل آورند.


+ نوشته شده در  89/05/17ساعت   توسط مدیر سایت  | 

واژگون شدن يك ميني‌بوس در جاده ایج استهبان

جاده ايج ـ استهبان 22 مصدوم به جا گذاشت

خبرگزاري فارس: رئيس شبكه بهداشت و درمان شهرستان استهبان گفت: با واژگون شدن يك ميني‌بوس حامل دانش‌آموزان دارابي، جاده ـ ايج استهبان 22 مصدوم آفريد.

لینک خبر   http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=8905010742  خبرگزاری فارس


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  89/05/03ساعت   توسط مدیر سایت  | 

موسیقی ایج

ایج کهن سرزمینی است پو شیده از حریر سبز انارها ، انجیر ها و بادام ها و با این حال صخره های تیز و تند و بکر آن همیشه طاقی است بلند بر سر هر آنکه در گذر است . هر آنجا پای آدمیان کوتاه بوده و هست قلمرو شکارگاه هایی است بی حصار و شکارانی بی شمار. ایج میهمان دیار فارس و زادگاه پدری من است . هر آنچه آنجا از زبان ها به گوش میرسد را با موسیقی جاز آمیختم و بدین گونه بود که قطعه ایلت اولت خلق شد . قطعه ایج ۲ یا همون ایلت اولت ( این دست اون دست ) با گویش محلی روستای ایج و موسیقی لاتین تلفیق شده و ساختاری مختص به خود ایجاد کرده است . بهترین توضیح برای این قطعه گوش کردن به آن است . پس این قطعه را حتما دانلود کنید و بشنوید . (نویسنده: حسین میری)

دانلود آهنگ ایلت اولت
+ نوشته شده در  89/04/06ساعت   توسط مدیر سایت  | 

افتتاح سالن چند منظوره ورزشی ایج

سالن ورزشی قدیم شهر ایج که بعد از افتتاح سالن جدید که از مصوبات دور اول سفرهای استانی ریاست جمهوری بود و تقریبا بدون استفاده قرار گرفته بود به همت مسئولین شهر ایج تبدیل به یک سالن چند منظوره شد. فضای داخل این سالن جداسازی گردیده و از اول تیرماه 89 رشته های بدن سازی و ورزشهای رزمی  شامل تکواندو، کاراته و کونگ فو (ویژه خواهران و برادرن) ، کشتی، پینگ پنگ و شطرنج فعالیت خود را آغاز کردند.

خبرنگار ورزشی (حسین میرقاسمی)

+ نوشته شده در  89/04/06ساعت   توسط مدیر سایت  | 

مسابقات فوتبال دسته یک و نوجوانان شهرستان استهبان

در این پست نتایج بازیهای تنها نماینده شهر ایج ( تیم شهداء ) را در لیگ دسته یک شهرستان مشاهده کنید.

خبرنگار ورزشی (حسین میرقاسمی)

 دسته 1    هفته اول   89/3/31  شهداء ایج  1 -  غدیر  2       گلزنان ایج( آقای سعید رنجبر)

 نوجوانان    هفته اول    89/4/3    شهداء ایج  4 -  مرصاد رونیز 0                                         

دسته 1      هفته دوم   89/4/7   شهداء ایج 3  -  شهید انصاری 1    گلزنان ایج( 2 سعید رنجبر، 1 خطبایی)


+ نوشته شده در  89/04/06ساعت   توسط مدیر سایت  | 

راه اندازی ایرانسل ایج

دو ماهی می شد که شرکت ایرانسل تاسیسات، دکل مخابراتی و نمایندگی خود را در شهر ایج راه اندازی کرده بود ولی خبری از آنتن دهی ایرانسل در شهر ایج نبود. بالاخره امروز (89/3/31) برای آولین بار سیمکارتهای ایرانسل در شهر ایج به صدا درآمدند و از این به بعد سیمکارتهای اپراتور دوم (ایرانسل) در شهر ایج آنتن می دهد. نمایندگی ایرانسل در شهر ایج را آقای نصرا.. سمیع پور به عهده دارد که مرکز این نمایندگی جنب بانک کشاورزی می باشد.
+ نوشته شده در  89/04/01ساعت   توسط مدیر سایت  | 

کلیپی از شهر ایج

در این پست سعی داریم کلیپ های صوتی یا تصویری از شهرمان قرار دهیم.
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  89/03/31ساعت   توسط مدیر سایت  | 

استاندار فارس در شهر ایج

استاندار فارس و هییت همراه امروز پنجشنبه 27 خردادماه 1389 طی بازدیدی که از شهرستان استهبان داشتند در عصر همین روز با هیییت همراه و نماینده شهرستان وارد شهر ایج شدند. استاندار فارس بعد از عبور از گلزار شهدا و باهمراهی مردم وارد خیابان شریعتی شدند تا با ورود به درمانگاه ایج از نزدیک با مشکلات بهداشتی شهر ایج آشنا شوند. حال بگذریم که در درمانگاه ایج چه گذشت و هیاهو و پرخاشگری مردم جای خود را با مشکلات عوض کرد. در ادامه این دیدار استاندار فارس وارد مسجد جامع ایج شد و بعد از سخنان یکی از اعضای شورای شهر به ایراد سخنانی پرداخت. رنجبر رییس شورای ایج عمده مشکلات ایج را بخش مستقل شدن ایج، مسئله آب شرب، کیفیت بهداشت و درمانگاه ایج و مشکلات خیابان قاضی عضد عنوان کرد. در ادامه نیز استاندار فارس حداقل 20 میلیون تومان به گلزار شهدا، 150 میلیون تومان به اداره آبفا به منظور مشکل آب ایج ، 100 میلیون تومان به شهرداری ایج و بررسی بخش شدن ایج را در دستور کار خود قرار داد.   
+ نوشته شده در  89/03/29ساعت   توسط مدیر سایت  | 

نشریات محلی

در این پست قصد دارم شمارگان مختلف نشریه صدای ایج را به سردبیری جناب آقای مسلم رنجبر قرار دهم. در اینجا لازم می دانم از بابت این چنین کار فرهنگی از آقای رنجبر و سایر همکارانشان تشکر و قدردانی نمایم.

دانلود نشریه صدای ایج - سال دوم -شماره دهم

دانلود نشریه صدای ایج - سال دوم - شماره یازدهم

دانلود ماهنامه عصر مردم استهبان شماره 29

دانلود ماهنامه عصر مردم استهبان شماره    30   

دانلود ماهنامه عصر مردم استهبان شماره    31      

دانلود نشریه نیم نگاه شماره 36 استهبان


+ نوشته شده در  89/03/29ساعت   توسط مدیر سایت  | 

حاشیه دیدار استاندار فارس از شهر ایج

- کل وقت مفید استاندار به منظور بررسی مشکلات شهر ایج کمتر از یکی دو ساعت بود.

- رفتار پرخاشگرانه بعضی از همشهریانمان اگر جای خود را به رفتاری ملایم و نرم میداد شاید نتیجه ای عکس میداد که در عصر حاظر چین رفتارهایی منسوخ شده و دیگر نمیتوان با زور و چماق اعتبار گرفت.

- هجوم مردم بعد از سخنرانی استاندار در مسجد جامع به سمت ایشان باعث خروج و به قول معروف فرار استاندار از شهر ایج شد به طوری که حتی استاندار در پایان فرصت صحبت با هیچیک از مسئولان شهرمان را پیدا نکرد.

-شاید استاندار و هییت همراه قصد اقامه نماز را در مسجد جامع داشتند که متاسفانه به دلیل مشکلاتی انجام نشد.

+ نوشته شده در  89/03/28ساعت   توسط مدیر سایت  | 

تحلیل سفر استاندار به ایج

سفر استاندار فارس فرصت خوبی بود تا بتوان مشکلات شهر ایج را به ارشدترین مدیر استان انتقال داد ولی متاسفانه اینچنین نشد. قطعا به نظر مسئولان شهرمان سفر مفیدی بوده چون آنها توانستند مبلغی هر چند ناچیز از استاندار دریافت کنند. 100 میلیون تومان شهرداری، 20میلیون تومان گلزار شهدا، 150 میلیون تومان آبرسانی ایج و بررسی بخش شدن ایج و بطور کلی جمعا حدود 300 میلیون تومان برای شهری که سالیانه بیش از هزار برابر این مبلغ از راه کشاورزی و باغداری آییدشان می شود. حال آیا با این مبلغ ناچیز تمام مشکلات شهر ایج حل می شود. امروز در مسجد جامع اکثر مردم را با یک پاکت نامه که خطاب به استاندار بود مشاهده می کردی شاید همین جمعییت اندک که در مسجد حضور داشتند برای حل مشکلات شخصی خود آمده بودند نه مشکل شهرشان و اینچنین است که اولین ایرادی که به خود ما وارد است همکاری و همیاری نکردن با یکدیگر است. چندین سال است که شهر ایج با مشکل کم آبی دست وپنجه نرم می کند ولی آیا تا به حال مسئولان دلیل کم آبی شهر را بررسی کرده اند. یا حداقل با یک کارشناس در این زمینه صحبت کرده اند. با توجه به تخصص اینجانب در شبکه های آبرسانی در مقاله بعدی به این موضوع خواهم پرداخت که تنها حفر چاه آب مشکلات آبرسانی شهر ایج را حل نخواهد کرد و حتی اگر چند حلقه چاه دیگر هم موجود باشد شهر ما تا ابد کم آبی را احساس خواهد کرد. 

+ نوشته شده در  89/03/28ساعت   توسط مدیر سایت  | 

راهکاری برای حل مشکل کم آبی شهر ایج

چند سالی است که مشکل کم آبی مخصوصا در تابستان امان مردم شهرمان را بریده است آما دریغ از اندک توجهی از طرف مسئولان بخصوص اداره آبفا شهر ایج که با توجه به شرح وظایف تعریف شده برای این اداره مسئولیت آبرسانی منظم به شهر ایج را بر عهده دارد. (به منظور مشاهده شرح وظایف آبفا لینک را کلیک کنید) آیا تا بحال هیچ یک از مسئولان یا ادارات دولتی به بررسی مشکل آبرسانی شهر ایج پرداخته اند. جواب این سوال مشخص است آری جواب منفی است. مسئولان نشسته اند و می گویند ما یک یا دو حلقه چاه آب لازم داریم مشکل ما همین است ولی به نظر نویسنده درست است که ما نیاز به یک حلقه چاه داریم ولی مطمئن باشید تنها مشکل آبرسانی شهر ایج کمبود آب آن نیست. حتی اگر چند حلقه چاه دیگر هم اضافه شود ما در دراز مدت مشکل کم آبی را احساس خواهیم کرد. مشکل شهر ما مشکل شبکه آبرسانی شهر است آیا تا به حال فکر کرده اید که چرا در زمستانها اکثرا در قسمت شرقی شهر ایج(زیر ده) ترکیدگی لوله ها و در تابستان در همین قسمت لحظه ای قطعی آب مشاهده نمی شود. اصول کار شبکه های آبرسانی بدین صورت است که می بایست فشار آب در تمام نقاط شهر به یک میزان باشد پس اگر بتوان چنین شبکه ای را طرح کرد در تمام نقاط شهر میزان خروجی آب از لوله ها(دبی لوله) به یک مقدار می باشد در این صورت نه ترکیدگی لوله به دلیل فشار زیاد آب را داریم و نه قطع آب در بالادست به خاطر شیب زمین. تمام شهرهای ایران شبکه های آبرسانی خود را طرح کرده اند یعنی در نقاط پایین دست از شاه لوله هایی با قطر کمتر و در نقاط بالادست از لوله هایی با قطر بیشتر استفاده نموده اند. بحث در مورد شبکه آبرسانی شهرها بسیار مفصل و خارج از حوصله این مطلب است. در پایان صحبتت اینجانب خطاب با مسئولان شهرمان استاندار آمد و رفت و بودجه ای برابر 150 میلیون تومان به مهمترین مشکل ما اختصاص داد با این مبلغ ناچیز تنها شاید بتوان یکی دو حلقه چاه احداٍ ث نمود و مشکل اصلی یعنی شبکه لوله های شهر همچنان برقرار است و اما یک سوال از مسئولان شهر آیا واقعا مسئولان شهرمان این مسائل را نمی دانند مگر آنها نباید از مردمان عادی شهر مشکلات را بهتر درک کنند و اگر نه پس چرا با یک کارشناس در چنین مسائلی مشورت نمی کنند آیا اداره آبفا شهری نمیداند که مشکل اصلی شهر شبکه های آبرسانی است که باید تعویض و اصلاح شود.جمعیت شهر ایج افزایش پیدا کرده و دیگر شبکه قدیمی آبرسانی شهر ایج جوابگوی این جمعیت نیست. چرا آبفا شهری ایج این مسائل را بررسی نمیکند و برای همچنین روزی که استاندار به شهر ایج می آید یک کارشناس از اداره آبفا این مسائل را با استاندار در میان نمی گذارد. قصد جسارت به اعضای شورای شهر ایج را ندارم ولی آیا آنها به درستی دلیل کم آبی شهر ایج را درک می کنند مطمئنا نه چون سررشته ای از این موضوع ندارند. نویسنده فقط به این موضوع واقف است که با این مبلغ ناچیز دهن ما و همشهریانمان را بستند تا سال دیگر همچنین روزهایی و مشکلاتی دیگر که مطمئنا اگر افزوده نشود کاسته نخواهد شد.

+ نوشته شده در  89/03/28ساعت   توسط مدیر سایت  | 

مسابقات فوتسال سالن ورزشی ایج

اولین دوره مسابقات فوتسال سالن ورزشی شهر ایج در بهمن ماه 1388 برگزار شد. در این دوره از مسابقات تیمهایی از شهر ایج، نیریز و دوگان حضور داشتند که مراسم افتتاحیه و اختتامیه بازیها در حضور مسئولان شهر ایج برگزار شد. در پایان این دوره از مسابقات تیمهای سید اولیا و بیتا بنا  به ترتیب مقامهای اول و دوم را کسب کردند.

تصاویر زیبایی از مسابقات

+ نوشته شده در  88/10/22ساعت   توسط مدیر سایت  | 

عکسهای دیدنی شهر ایج

جهت مشاهده تصاویری دیدنی از طبیعت و آثار باستانی شهر ایج فایل زیر را دانلود کنید. جهت دانلود فایل اینجا کلیک کنید.

لینک کمکی دانلود

توجه : دوستان عزیز در صورت تمایل عکسها و کلیپهای دیدنی مربوط به شهر ایج را به آدرس eij.city@gmail.com ارسال نموده تا با نقل قول از شما در این پست قرار داده شود.

+ نوشته شده در  87/09/18ساعت   توسط مدیر سایت  | 

قلعه دارالامان ایج در گذر تاریخ

 در این پست جهت آشنایی شما عزیزان مقاله ای تحت عنوان (قلعه دارالامان ایج در گذر تاریخ) که با قلم جناب آقای جمشید سمیع پور به رشته تحریر در آمده است را قرار میدهیم، توصیه میکنم این فایل کم حجم را دانلود کرده و مطالعه نمایید. این فایل زیپ شده بوده و با برنامه windows picture باز می شود.

برای دانلود  اینجا کلیک کنید.

لینک کمکی دانلود


+ نوشته شده در  87/09/14ساعت   توسط مدیر سایت  | 

ایج در ایران

سوال : آیا شما میدونید که در کشور ما ایران چند تا منطقه وجود دارد که نام آنها ایج است

ایج، یکی از روستاهای شهرستان سمنان در استان سمنان ايران است. اين روستا در دهستان لاسگرد در بخش سرخه قرار دارد. ایج در ۵۲ کیلومتری باختر سمنان و ۱۶ کیلومتری شمال روستای لاسجرد مرکز دهستان جای گرفته است.جمعیت روستای ایج بر پایه نتایج سرشماری سال ۱۳۸۵، برابر با ۶۳ نفر (۳۲ خانوار) بوده است.

ایج، نام روستایی در شهرستان ایجرود استان زنجان است.

ایج، نام روستایی در استان مازندران، شهر رامسر

و در نهایت شهر ما ایج که تفاوتهای اساسی با ایجهای بالا داره ، یکی اینکه ایج ما شهره!!!!!!!!!!!! (کاش مثل اونوقتا روستا بود)، دوما ایج ما قدمتی چند هزار ساله و مهمتر از همه باغات انار داره، چنانکه در لغت نامه دهخدا داریم  ((در اصل ايگ بود بعد از تصرف اعراب او را ايج گفتند. درقديم شهري معتبر بود و چندين صد سال پاي تخت ملوک شبان کاره بود. ميانه مشرق و جنوب اصطهبانات به مسافت چهارفرسنگ است . هوائي در کمال اعتدال دارد که ميوه هاي گرمسيري مانند نخل و نارنج ، و سردسيري مانند شليل و گيلاس را به نيکوئي مي پروراند. انار ايج از تمام انارهاي فارس بلکه از انارهاي ممالک ايران بهتر است . آبش از چشمه و قنات است . (فارسنامه ناصري ). شهري از فارس . قاضي عضدالدين ايجي از آنجاست . ايگ بروزگار متقدم ديهي بود و حسويه آنرا بشهري کردست . هواء آن معتدل است . (فارسنامه ابن البلخي ص 131) ))

حالا خودتان ایج ما رو با اونا مقایسه کنید !!!

 

+ نوشته شده در  87/09/14ساعت   توسط مدیر سایت  | 

دریافت اخبار

همشهریان گرامی لطفا در صورت تمایل اخبار و اطلاعات مفید خود را در هر زمینه ای مربوط به شهر ایج به آدرس اینترنتی eij.city@gmail.com  ارسال نموده تا در این وبلاگ مورد استفاده همه ما قرار گیرد. (در صورت تمایل نام خود را ذکر کرده تا در وبلاگ خبر به نقل از شما ذکر شود). با تشکر

+ نوشته شده در  87/09/14ساعت   توسط مدیر سایت  | 

نگاهی به معضلات شهر 14 هزار نفری ایج

شهری که فقط در نقشه دیده می شود

هفته دولت با احداث پروژه های ریز و درشت در سراسر استان و با حضور استاندار و هیات همراه سپری می شد که قرعه سفر یک روزه به فسا و استهبان و نی ریز به نام من افتاد. با دوستان خبرنگار قلم به دست و کیف بر دوش در قالب هیات همراه افتتاح پروژه ها را نظاره گر بودیم . نزدیک ظهر در حاشیه شهرستان استهبان کلنگ زنی پروزه صنایع پودر سیمان این شهرستان هنوز به اتمام نرسیده بود که صدایی آمیخته با اعتراض و ناامیدی از دل جمعیت شنیده می شد که می گفت: “ ما حتی یک پزشک هم نداریم ، این حرف ها را باید به که بگوییم؟ کسی جواب ما را نمی دهد” و چند لحظه بعد صاحب صدا دست در دست استاندار به سمت لندکروز 4800 سفید رنگ استانداری روانه شد. کنجکاوی آمیخته با احساس مسولیت عنوانی که بر دوش می کشم بی اختیار مرا هم به دنبال صاحب صدا روانه کرد. رییس شورای شهر ایج با صدایی که حالا خستگی هم در آن هویداست، در پاسخ چراهای پی در پی من می گوید: ما در ایج تنها یک درمانگاه داریم که آن هم در سال 54 ساخته شده است. درمانگاهی که توسط سه چهار بهیار و پرستار اداره می شود. ما حتی یک پزشک عمومی هم نداریم. اگر برای کسی مشکل حادی پیش آید باید راه 35 کیلومتری کوهستانی و صعب العبوری را تا استهبان بپیماید. احمد رنجبر با تاسف می افزاید: با این اوصاف مردم ایج یا باید بمیرند یا خود را به استهبان برسانند. رییس شورای شهر ایج که حالا گویی کورسوی امیدی را در میان تاریکی ها یافته ، می گوید: ما فقط می خواهیم مسوولان صدای ما را بشنوند فکری به حال ما کنند. تا به حال خیلی از همشهری های ما در راه استهبان جان خود را از دست داده اند. ما چیز زیادی نمی خواهیم. فقط می خواهیم درمانگاهی شبانه روزی داشته باشیم و امکاناتی جون اورژانس. ایج تاکنون چنین امکاناتی را به خود ندیده است. ما حتی یک ماشین اورزانس هم نداریم. او اضافه می کند: در دور اول سفر ریاست جمهوری به استان حیدری معاون وزیر بهداشت از شهر ما دیدن کرد و ارائه یک سری امکانات نیز به تصویب رسید اما هیچ اقدامی انجام نشد. رنجبر خاطر نشان می کند: در مورد درمانگاه و کاستی هایش مکاتبات زیادی با دانشگاه علوم پزشکی، شبکه بهداشت شهرستان، فرمانداری و استانداری داشته ایم اما تاکنون جوابی دریافت نکرده ایم. رییس شورای شهر ایج از دیگر مشکلات بهداشتی این شهر می گوید، از تنها داروخانه ای که خصوصی است و 8 ساعت در روز جوابگوی شهروندان است. از درمانگاهی که داروخانه ندارد. سونوگرافی، رادیولوژی و انژیوگرافی که هیچ حتی آزمایشگاهش هم امکانات کافی ندارد. دستگاه نوار قلب گاهی کار نمی کند . گاهی هم ضربان آشفته ی قلب های خسته و نامید شهروندان ایج را آشفته و اشتباه ثبت می کندو ساختمانی که حالا دیگر فرسوده و قدیمی بودنش چشمان مراجعین را آزار می دهد. رنجبر از پزشکی صحبت می کند که 15 روز یک بار به ایج سر می زند و می گوید: شبکه بهداشت در جریان اوضاع نابسامان درمانگاه ماست. تازگی ها یک دکتر عمومی فرستاده اند که می گوید فقط 4 روز در هفته می تواند ویزیت کند. شهری که در زمینه درمان اینقدر کمبود دارد نمی تواند در زمینه های دیگر اوضاع مناسبی داشته باشد . ذهنیتم را با رنجبر مطرح می کنم . از او در مورد پیشرفت ایج در زمینه های فرهنگی ،ورزشی و .. می پرسم. می گوید:4 سال است ایج را شهر نامیده اند اما ایج فقط در تقسیمات کشوری در وزارت کشور نام شهر را یدک می کشد و صورت شهری ندارد. به جرات می توان گفت در 4 سال گذشته هیچ پیشرفت فیزیکی در شهر ما رخ نداده است. حتی خیابان هایمان هم هنوز خاکی است. در تمام شهر فقط 2 خیابان آسفالته وجود دارد. شهرداری ما درجه یک است و به حکم این درجه هیچ بودجه ای دراختیارش قرار نمی دهند . بدون درامد و بودجه کاری از دست شهرداری ساخته نیست. رییس شورای شهر ایج اضافه می کند: ایج شهری با 8 هزار نفر جمعیت که قرار است با امکانات شهری خود 6 هزار نفر ساکن در روستاهای تابعه خود را هم پوشش دهد، حتی یک پارک بهداشت هم ندارد. خانه بهداشت ما در همان درمانگاه قدیمی قرار دارد که امکاناتی فراتر و بهتر از درمانگاه ندارد. کلنگ احداث خانه بهداشت شهر نیز در هفته دولت سال 86 بر زمین زده شد که تاکنون پس از گذشت یک سال هیچ اقدامی در جهت ساخت آن صورت نگرفته است. رنجبر در خصوص امکانات ورزشی شهر 14 هزار نفری ایج می گوید: ایج حتی یک سالن ورزشی مجهز هم ندارد. تنها امکانات ما یک زمین خاکی و سالن کوچک قدیمی است و یک سالن از مصوبات سفر رییس جمهوری که در حال ساخت است. درزمینه ارائه خدمات بانکی هم تنها یک بانک کشاورزی داریم که حتی جوابگوی خود کشاورزان هم نیست.گاهی یک شهروند برای یک کار بانکی باید چند روز در صف بایستد. ما در این مورد هم مکاتبات زیادی با سرپرست های استانی بانک ها داشتیم اما هیچ جوابی دریافت نکرده ایم.این در حالی است که 30 سال قبل با وجود ان که ایج ده بود 2 بانک ملی و صادرات داشتیم. این 2 بانک همان زمان تعطیل شد تا 5 سال قبل که یک شعبه بانک کشاورزی احداث شد. رییس شورای شهر ایج اضافه می کند: ما حتی اداره آموزش و پرورش و فرهنگ و ارشاد هم نداریم. تنها سالن و تالار و مجموعه فرهنگی ما در سطح شهر یک سالن اختصاصی است که بسیج با کمک خیرین برای برنامه های خود ساخته است. در کل سطح شهر حتی یک مرکز پیش دانشگاهی هم نداریم. 2 دبیرستان و 4 مدرسه راهنمایی سهم ایج از امکانات اموزش و پرورش است. در همه چیز و همه جای شهر کسری و کمبود داریم. حتی اتفاقات برق هم نداریم. اگر برق در منطق ای از شهر قطع شود باید با اتفاقات برق استهبان تماس بگیریم و بدتر از همه این ها آنکه حتی بخش مرکزی ما هنوز مستقل نشده است. یک ساختمان بخشداری در ایج نداریم. بخشدار ما در فرمانداری شهرستان یک اتاق دارد به نام بخشداری. رنجبر با اشاره به اینکه براساس قانون اساسی اولین نیاز هر کس بهداشت است ، می گوید: شهر شدن ایج برای مردم نه سودی داشته نه منفعتی. با خود فکر می کردیم به حکم شهر شدن امکاناتی به ایج تعلق می گیرد اما فقط دردسرهایمان زیاد شد. اگر ان زمان ساخت و سازمان به اسانی انجام می شد حالادوندگی های پروانه ساخت پیش زمینه و مانع آن شده است. با تغییر نام اداره ابفا از روستایی به شهری فقط هزینه هایمان افزایش یافت. اگر ایج در عمل هم شهر بود کسی ناراضی نبود اما حالا فقط در تفسیمات کشوری و پرداخت عوارض و هزینه ها شهر شده ایم ، شهری که کمترین امکانات شهر نشینی را ندارد.

 مرضیه شهرسبز - روزنامه تحلیل روز

+ نوشته شده در  87/09/07ساعت   توسط مدیر سایت  | 

اخبار ایج

خبرگزاري دانشجويان ايران - فارس

در هفته جهادکشاورزی عملکرد یک ساله مرکز ترویج و خدمات جهادکشاورزی ایج اعلام شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه فارس و به نقل از روابط عمومی جهادکشاورزی فارس، مهندس رضا حسین پور سرپرست مرکز ترویج و خدمات جهادکشاورزی، گزارشی از عملکرد و فعالیت های یکساله مرکز ترویج و خدمات جهادکشاورزی شهر ایج اعلام کرد.

حسین پور گفت: اجرای فاز اول جاده دسترسی به کوه پک درب امامزاده ایج به طول 3 کیلومتر با اعتبار 200 میلیون ریال، اجرای طرح اصلاح ارقام زیتون به تعداد 2 هزار پیوند، پرداخت تسهیلات جهت احیاء و اصلاح باغات قدیمی در سطح 300 هکتار به اعتبار 600 میلیون ریال از طرح هایی است که در بخش باغبانی اجرا شده است.

وی از واگذاری تعداد 16 دستگاه انواع تراکتور، 6 دستگاه کمباین و 4 دستگاه کمبینات خبر داد و گفت: اجرای طرح مبارزه با علف های هرز گندم در سطح 2 هزار هکتار، ساخت کانال آبیاری به طول 1100 متر، اجرای 15 طرح گاوداری شیری 5 رأسی با اعتبار یک هزار و پانصد میلیون ریال واجرای طرح گاوداری شیری 15 رأسی با اعتبار 300 میلیون ریال از طرح هایی است که به مرحله اجرا درآمده است.

در ادامه این مراسم از جواد رنجبر، مرتعدار نمونه، سید جعفر آگنج، باغدار نمونه و علی محمد بیگ اینالو باغداری زیتون که در سطح فارس به عنوان انتخاب شده بودند تجلیل شد.

+ نوشته شده در  86/04/05ساعت   توسط مدیر سایت  | 

کشف سنگ قدیمی

گروه اجتماعي خبرخودرو : يک‌ قطعه‌ سنگ‌ عتيقه‌ در شهرستان‌ استهبان‌ استان‌ فارس‌ کشف‌ شد‌.

معاونت‌ اجتماعي‌ و ارشاد فرماندهي‌ انتظامي‌ فارساعلام‌ کرد ماموران‌ پاسگاه‌ اي استهبان‌ ديروز از منزل‌ فردي‌ يک‌ قطعه‌ سنگ‌ قديمي‌ با ابعاد ‌50‌ در ‌80‌ سانتي‌ متر و با ‌200‌ کيلوگرم‌ وزن‌ که‌ با خط عربي‌ و کوفي‌ بسم‌ الله‌ الرحمن‌ الرحيم‌ و علي‌ (ع)‌ بر آن‌ حک‌ شده‌ بود به‌ دست‌ آوردند. ‌

سارق‌ اين‌ سنگ‌ را از قبرستاني‌ در دهکده‌ شهيد رجايي‌ شهر ايج‌ کشف‌ و در منزل‌ خود مخفي‌ کرده‌ بود‌.

مشخص‌ شدن‌ قدمت‌ و ارزش‌ اين‌ سنگ‌ درحال‌ بررسي‌ است‌
+ نوشته شده در  86/04/05ساعت   توسط مدیر سایت  | 

شهر ایج

شهر ایج  در استان فارس و در ۱۸۰ کیلومتری شیراز قرار دارد مردم این منطقه مردمی خون گرم و باایمان هستند و از راه کشاورزی و باغداری امرار معاش میکنند شهر ایج از طرف شمال به شهرستان نیریز از جنوب به شهرستان فسا و از غرب و شرق به شهرستانهای استهبان و داراب متصل میشود . شهر ایج دارای آب و هوایی معتدل تا گرم می باشد . و متاسفانه به دلیل کم لطفی در امر شهری توسط مقامات استان و شهرستان هنوز جایگاه اساسی خود را پیدا نکرده است . در عین حال مردم شهر ایج به دلیل زحمات زیاد در امور کشاورزی و باغداری قابل تحصین می باشند.  
+ نوشته شده در  85/11/25ساعت   توسط مدیر سایت  | 

پيشينه تاريخي شهر ايج

نام قدیم این شهر کوچک نهل بوده است که نام پادشاهی است در روزگار ساسانیان . آثار بسیاری از سنگ و ساروج در این شهر وجود دارد که قدمت آن ها به 1500 سال پیش می رسدناحيه‌اي كه درزمان قديم به آن شبانكاره مي‌گفتند با شهرستان دشتستان امروزي به مركزيت شهر برازجان يكي است. همانطور كه از كلمه شبانكاره كاملاً آشكار است، شغل اصلي مالكين شبانكاره ابتدا چوپاني و گله‌داري بود كه پس از به قدرت رسيدن، شهر ايج را مركز خود قرار دادند. اين شهر يكي از شهرهاي قديمي فارس بود و نزديك استهبان امروزي قرار داشت. نارنج و خرما و مخصوصاً انار آن مشهور بود اين شهر پس از سقوط ملوك شبانكاره در نيمه اول قرن هشتم هجري قمري توسط « آل مظفر» خراب و ويران گرديد. ملوك شبانكاره از كازرون تا داراب را تحت نفوذ خود درآورده بودند و در نواحي جنوبي فارس حكومت مي‌كردند.برازجان يكي از پايگاه‌هاي مهم به شمار مي‌رفت و قلعه‌اي مستحك داشت كه بقاياي آن هنوز وجود دارد.

+ نوشته شده در  85/11/25ساعت   توسط مدیر سایت  | 

مسجد سنگي ايج

مسجد سنگی ايج از يادگارهای دوره ساساني است که در شهر ايج واقع می باشد. اين بنا قبل از اسلام قلعه دارالامان نام داشت، در دوره اسلامی با افزودن محرابی به آن، بنا به شکل مسجد درآمده است. شکل اصلی بنا به شکل ايوان است بدنه اصلی مسجد از جنس سنگ و گچ بوده و ارتفاع آن 3 متر می باشد که در دل صخره سنگی کوه قلات آبی کنده شده است. در مجاورت اين مسجد(قلعه) هفت برکه وجود دارد که آن را بن دره می نامند و در نزديکی آن هم معبری از زمان های قديم باقی مانده است.

مطالعه تقریبا مفصلی به ویسله لیونل بیر«Lionel Bier » درباره مسجد سنگی صورت گرفته؛ که در واقع جدیدترین مطالعات نیز است. وی حاصل مطالعات خود را در مجله ایران به چاپ رساند. بیر، مقاله خود را با عنوان « مسجد سنگی داراب و مسجد شهر ایج، دو اثر معماری صخره ای دوران ایلخانی» شروع کرده است. کالج بروکلین دانشگاه نیویورک، این مطالعات را انجام داده است. 

+ نوشته شده در  85/11/25ساعت   توسط مدیر سایت  | 

تپه های شیشه گری

اين تپه‏هاى تاريخى در ابتداى شهر ايج در نزديكى پاسگاه ايج و در سمت راست جاده قرار گرفته است و شامل تعدادى تپه‏هاى قديمى است كه در آن قطعات زيادى از شيشه يافته شده است.اين تپه‏ها احتمالاً كارگاه شيشه‏گرى بوده است. بقاياى كوره‏هاى شيشه‏گرى نيز در محل موجود مى‏باشد.اين تپه در تاريخ 25/12/1379 با شماره 3230 در فهرست آثار ملى ايران به ثبت رسيد.

+ نوشته شده در  85/11/25ساعت   توسط مدیر سایت  | 

دو آموزشگاه با صرف مبلغ پنج ميليارد پانصد ميليون ريال در استهبان و ايج احداث ميشود


گروه شهرستانها: با حضور امام جمعه، فرماندار، مدير آموزش و پرورش، جمعي از مسئولان شهرستان و دانش آموزان كلنگ ساخت دو واحد آموزشي در شهر استهبان و شهر ايج به زمين زده شد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني فارس نما، در اين مراسم مدير آموزش و پرورش استهبان گفت: از سوي هيات دولت چهل ميليون ريال براي نو سازي و تجهيز آموزشگاههاي استهبان اختصاص داده شده كه بايد تا سال آينده كليه مدارسي كه نياز به نو سازي و بهسازي دارند در دستور كار قرار داده شده و تعمير و نو سازي بشوند.

وي افزود: امسال ما بنا داريم كه پنج مدرسه را نو سازي و بهسازي كنيم و اولين آن دبيرستان پسرانه قاضي عضد الدين ايجي در شهر ايج و همچنين مدرسه راهنمايي دخترانه بنت الهدي صدر استهبان است كه كلنگ آن توسط امام جمعه و فرماندار به زمين زده شد.

فريبرز گفت: در اين شهرستان بيست آموزشگاه نياز به نو سازي دارد كه تا كنون پنج مدرسه نو سازي و تجهيز شده است.

مدير آموزش و پرورش استهبان در ادامه با اشاره به جزئيات اين دو آموزشگاه افزود: دبيرستان قاضي عضد الدين ايجي در زميني به مساحت يك هكتار و زير بناي 1190 متر مربع در دو طبقه شامل نه كلاس درس، دو دفتر، سالن آزمايشگاه، سالن نمازخانه، سالن اجتماعات، سرايداري، نگهباني و سرويس بهداشتي با صرف مبلغ سه ميليارد و دويست ميليون ريال و همچنين مدرسه راهنمايي بنت الهدي صدر در زميني با مساحت سه هزار و پانصد متر مربع و زير بناي نهصد و چهل و پنج متر مربع شامل شش كلاس درس، دو دفتر، سالن نمازخانه، سالن اجتماعات، سالن آزمايشگاه، سرايداري، نگهباني و سرويس بهداشتي است و هزينه اي بالغ بر دو ميليارد و سيصد ميليون ريال را دارد كه اين دو مبلغ از محل اعتبارات نو سازي و تجهيز مدارس استان فارس تامين و هزينه خواهد شد.
+ نوشته شده در  85/11/25ساعت   توسط مدیر سایت  | 

مسابقات كشتي آزاد آموزشگاههاي استهبان در سالن شهيد فقيهي اداره تربيت بدني برگزار شد


گروه شهرستانها: مسابقات كشتي آزاد آموزشگاههاي استهبان با حضور چهل و يك نفر ورزشكار اين رشته ورزشي از مقاطع ابتدايي، راهنمايي و متوسطه در هفت وزن در سالن شهيد فقيهي اداره تربيت بدني استهبان برگزار شد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني فارس نما، اين رقابتها در اوزان سي، سي و دو، چهل و هفت، پنجاه، پنجاه و پنج، هشتاد و صد و بيست كيلوگرم به مدت دو روز بطول انجاميد.

در پايان در وزن سي كيلوگرم محمد جواد نيكبخت از دبستان معراج استهبان، در وزن سي و دو كيلوگرم علي محمد رنجبر از مدرسه راهنمايي گراشي از شهر ايج، در وزن چهل و هفت كيلوگرم اميد عابدي از مدرسه راهنمايي شهيد نظري شهر ايج، در وزن پنجاه كيلوگرم علي احساني آزاد از دبستان معراج استهبان، در وزن پنجاه و پنج كيلوگرم از دبيرستان شهيد بهشتي استهبان محسن حيوي، در وزن هشتاد كيلوگرم مجتبي شاهسوني از دبيرستان شهيد مدرس دهستان خير و همچنين فاضل سهراب پور در وزن صد و بيست و كيلو گرم از دبيرستان شهيد مدرس دهستان خير توانستند مقامهاي اول اين دوره از مسابقات كشتي آزاد آموزشگاههاي استهبان را به خود اختصاص دهند.

گفتني است: مسابقات كشتي آزاد آموزشگاههاي استهبان به همت هيات كشتي اداره تربيت بدني اين شهرستان برگزار شد كه منتخبين اين دوره به منظور عضو گيري معين شدند و به مسابقات كشتي آزاد آموزشگاهاي استان كه تابستان سال آينده برگزار ميشود راه ميابند
+ نوشته شده در  85/11/25ساعت   توسط مدیر سایت  |